You are here: Home / Students / Scholarships / 2018 PaSS Scholarship and Awards Banquet / 2018-19 Undergraduate Scholarship Recipients

2018-19 Undergraduate Scholarship Recipients

2018-19 Undergraduate Student Scholarship list with links to photo's

2018-2019
Undergraduate Scholarship Recipients


James A. Barker Scholarship in Plant and Soil Sciences
Melanie Gault

Oliver “Buck” and Bessie Brensing Centennial Scholarship
Layton Heitfeld

Dr. Roy A. Chessmore Scholarship
Luke Muller

Buck and Irene Clements Centennial Scholarship

Jonathan Armbruster

Frank F. Davies Memorial Scholarship
Dalton Hahn

Dr. Kevin Donnelly OSU Crops Team Scholarship
Tucker Cogburn

Farmers Cooperative Association at Tonkawa Oklahoma Agronomy Annual Scholarship
Brandon Tidwell

John P. Fellers and Karen Howell Endowed Scholarship
in Plant and Soil Sciences

Adrienne Blakey

James C. “Jim” Ferguson Memorial Scholarship
in Plant and Soil Sciences

Matthew Thomas

Adam Ferrell Memorial Scholarship
Barrett Cosby

Rhea W. Foraker Memorial Scholarship
Jason Tharp

Fenton and Evlyn Gray Memorial Scholarship
in Plant and Soil Sciences

Dillon Price

P.E. Harrill Research & Education Scholarship
To Be Awarded

James “Jim” Hasenbeck Memorial Scholarship

Jared Morgan

John Dale H. Johnston Memorial Scholarship
Rhianon Wyma

Melvin and Mary Jones
President’s Distinguished Scholarship

To Be Awarded

Ralph S. Matlock Memorial Scholarship
Korie Glazer

Wesley Meinders Memorial Scholarship
To Be Awarded

C. Wallace Miller Scholarship
Jonathan Carpenter

Oklahoma Agribusiness Retailers Association Scholarship
Cayden Catlin

Oklahoma Crop Improvement Scholarship
Bryanna Stribel

Oklahoma Grain and Feed Association Scholarship

Amber Most

Oklahoma Seed Trade Association Scholarship
Colvin Null

Oklahoma Wheat Commission Scholarship
Cayden Catlin

Elbert W. Pogue Memorial Scholarship
Lane Moore

Robert M. Reed Plant and Soil Sciences Scholarship

Justin Sawatzky


Walter L. Ross Scholarship
Cayden Catlin

Don and Cecelia Schieber Scholarship

Everett Hrbacek

Duaine C. Schoneweis President’s Distinguished Scholarship
Melanie Gault, Luke Muller
To Be Awarded, To Be Awarded

Sitlington Outstanding Junior Scholarship
Caitlyn Carnahan, Tucker Cogburn,
Elizabeth Haymaker, Matthew Miller,
Alexander Rodriguez, Aaron Rutch,
Brandon Tidwell

Sitlington Undergraduate Scholarships

Matthew Abbate, Nyomi Barrick-Wommack,
Dawson Batt, Mason Blinson, Carly Claflin,
Taryn Cook, Melanie Gault, Everett Hrbacek, Clint Jenks, Quaid Kennan, Kellan King,
Colvin Null, Claire Sheppard, Kylie Skidgel,
Danielle Walker, Rhianon Wyma

Sitlington Undergraduate Scholarships (Renewable)
Jonathan Armbruster, Adrienne Blakey,
Barrett Cosby, Korie Glazer, Colton Johnson, Matthew Miller, Cale Sherwood,
Bryanna Stribel, Jason Tharp

Jerry & Kathy Smith Scholarship in Plant and Soil Sciences
Darin Rotert

Hi Staten Memorial Scholarship
Jonathan McCaslin

James H. Stiegler Plant and Soil Sciences Scholarship
Brian Waweru

John Francis Wald Memorial Scholarship

Mason Blinson